Biskupský-ovocný chlebíček

Biskupský-ovocný chlebíček

 

Staročeskou vánočku vlačnou a nadýchanou můžeme připravit i bez použití vajec při zachování senzorických vlastností tradičního receptu a to díky použití kvalitní náhrady vajec Hraška Vanilka. Obohatíte tak jednoduše a chutně svůj jídelníček.


 

Ingredience:

  

hladká mouka 200 g
celozrnná mouka 100 g
Hraška Vanilka 30 g
cukr 100 g
máslo 100 g
mléko 250 ml
droždí 20 g
rozinky 50 g
sekané mandle 50 g
vanilkový cukr 1 ks
špetka soli  
strouhaný muškátový oříšek  

 

Pracovní postup:

  1. Z jednotlivých surovin vypracujeme tužší těsto, které dáme na teplé místo vykynout.
  2. Po vykynutí upleteme vánočku. Těsto rozdělíme na šest stejných dílů. Tři z nich spleteme do copu a utvoříme tak základnu vánočky. Dva díly spojíme a propracujeme. Rozdělíme na tři části, které spleteme a vytvoříme druhé patro vánočky. Poslední zbylý díl rozdělíme na tři části a upleteme horní patro.
  3. Do vytvořené vánočky vpíchneme tři špejle na zpevnění a dáme na plech do tepla dokynout. Po dokynutí potřeme povrch vánočky vlažným (sójovým) mlékem.
  4. Pečeme v předehřáté troubě na 200 °C. Jakmile vánočka začne zlátnout, snížíme teplotu na 150 °C a zvolna dopečeme. Vánočka je upečená tehdy, když se těsto již nelepí na vpíchnutou testovací špejli.

 

Poznámka:

Množství mléka na přípravu těsta je pouze orientační a mění se s kvalitou použitých surovin. Mléko proto přidáváme postupně po částech a průběžně hodnotíme dosahovanou hustotu těsta.

Při použití celozrnné mouky zaděláme těsto řidší.

Hrašku Vanilkovou potřebnou pro tento recept zakoupíte zde v našem firemním e-shopu, nebo v kamenných i internetových prodejnách se zdravou výživou a ve všech lékárnách. Podrobný přehled prodejen naleznete zde.